Węglo Smyk - sprzedaż węgla oraz drewna kominkowego | Katowice i Bytom
Zadbaj o Swoje ognisko domowe

Zadbaj o Swoje ognisko domowe

Poradnik

Jaki węgiel kupić?

Jaki opał wybrać, by opalanie domu węglem było komfortowe i ekonomiczne? Czym się różni ekogroszek od orzecha i miału? Na jakie parametry zwracać uwagę, kupując opał na zimę? Sprawdź najważniejsze informacje o dostępnych w naszej ofercie sortymentach węgla.

Parametry węgla

Odpowiednio dobrany opał charakteryzuje się takimi parametrami fizykochemicznymi, które zapewniają bezawaryjną i bezproblemową pracę posiadanego pieca. Kluczowymi kryteriami wyboru węgla powinny być:

  • wartość opałowa
  • spiekalność
  • zawartość siarki
  • zawartość popiołu
  • wilgotność

Czym jest wartość opałowa?

Wartość opałowa, czyli kaloryczność, to jeden z kluczowych parametrów węgla, określający wydajność energetyczną opału. Mówi nam o tym, ile energii (ciepła) uzyskamy podczas spalania. Im wyższa kaloryczność, tym więcej ciepła.

Czym się różni wartość opałowa od ciepła spalania?

Czasem producenci węgla podają na workach czysto teoretyczny parametr „ciepło spalania”, którego wartość będzie zawsze wyższa od wartości opałowej. Ciepło spalania, w przeciwieństwie do wartości opałowej, obejmuje energię odzyskaną ze skroplenia pary wodnej (a nie istnieją bezwodne paliwa). Jeśli na worku nie podano wartości opałowej, zalecamy dopytać o nią sprzedawcę.

 

Co oznacza spiekalność węgla?

Spiekalność węgla ma ogromny wpływ na sprawność pracy pieca retortowego. Oznacza zdolność węgla do tworzenia spieków koksowych. Nagromadzone na palniku retortowym popiół i żużel powodują obniżenie efektywności spalania. Spiekalność węgla mierzona jest wskaźnikiem RI (liczba Rogi). Wartość ta powinna wynosić od 0 do 30 (dla pieców retortowych). Im wyższe RI, tym większe i twardsze spieki powstaną w strefie odgazowania węgla.

Czy siarka w węglu jest szkodliwa?

Zawartość siarki informuje nas o poziomie szkodliwości spalin dla środowiska. Nadmierne ilości siarki prowadzą do powstawania związków chemicznych, które w połączeniu z parą wodą tworzą kwas siarkowy. Kwas ten jest groźny także dla pieca, ponieważ może powodować jego korodowanie i nieprzyjemny zapach.

Co oznacza zawartość popiołu?

To współczynnik, który określa ilość popiołu otrzymywanego w procesie spalania. Dostarcza użytkownikom pieca informacji, jak często należy czyścić popielnik. Im wyższa zawartość popiołu w węglu, tym czynności konserwacyjne powinny być częstsze.

Czy wilgotność węgla jest ważna?

Wilgoć całkowita węgla (Wtr) to parametr określający zawartość wody w paliwie. Jego wartość zależy m.in. od: zawodnienia podkładu, sposobu urabiania, wzbogacania, transportu i przechowywania węgla oraz wybranego sortymentu. Poziom wilgotności ma kluczowy wpływ na walory użytkowe węgla, a tym samym na jego cenę.

Dostępne sortymenty węgla

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne sortymenty węgla, pakowane w worki foliowe. Oferujemy węgiel ekogroszek, węgiel orzech oraz węgiel miał. Zobacz, czym różnią się od siebie poszczególne sortymenty.

Węgiel ekogroszek

Ekogroszek to materiał opałowy produkowany z wysokokalorycznego, wyselekcjonowanego węgla. Wyróżnia się niską zawartością wody, niską spiekalnością (RI < 15) oraz niską ilością wytwarzanego tlenku siarki i popiołu. Partie węgla używane do produkcji ekogroszku są wielokrotnie płukane, przesiewane i wzbogacane, aby uzyskać paliwo o możliwie największej energetyczności. 

Ekogroszek występuje w granulacji od 5 do 25 mm. Doskonale sprawdza się w kotłach ekologicznych, w tym z paleniskiem retortowym i piecach zasilanych automatycznie. Pozwala na bezpieczne i komfortowe ogrzewanie domu.

Ekogroszek pakujemy w specjalne worki foliowe 25 kg. Dzięki systemowi mikrowentylacji, opał zachowuje swoje parametry fizykochemiczne przez długi czas – także w przypadku niekorzystnych warunków przechowywania.  

Węgiel orzech 

Węgiel kamienny typu orzech to sortyment wyodrębniany ze względu na charakterystyczną granulację (20-80 mm). Należy do grupy węgli grubych, płomiennych. Podczas spalania daje długi, jasny płomień. Dzięki wysokiej wartości opałowej, jest to paliwo bardzo wydajne i wygodne w użyciu. Znajduje zastosowanie w kotłach zasypowych zarówno nowego, jak i starego typu.

Oferujemy węgiel orzech o niskiej zawartości popiołu (4-12%) i siarki (0,4-1,2%), który pakujemy w specjalne worki foliowe z systemem mikrowentylacji. Dzięki temu, opał można przechowywać w kotłowni bez obaw o utratę parametrów fizykochemicznych. 

Eko miał

Eko miał to uniwersalne, tanie i łatwo dostępne paliwo, uzyskiwane z ekogroszku. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku kotłów z podajnikami automatycznymi, jak również w piecach tradycyjnych. Eko miał charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością generowanego ciepła oraz niewielką ilością wytwarzanego popiołu. Nie powoduje zawieszania się w podajniku.

Zobacz również:

Kocioł na ekogroszek, miał czy biomasę?

Wybór ogrzewania jest jedną z najtrudniejszych decyzji, którą należy podjąć podczas budowy domu. Zobacz, jaki kocioł wybrać - na ekogroszek, miał czy biomasę, aby ogrzewanie budynku było komfortowe, ekonomiczne i bezpieczne.

Czytaj dalej

Jaki ekogroszek wybrać?

Ekogroszek staje się coraz popularniejszym opałem w budynkach mieszkalnych. Dobry ekogroszek wyróżnia się wysoką kalorycznością i niskim poziomem emisji szkodliwych substancji. Walory ekologiczne i ekonomiczne węgla zależą jednak od jego rodzaju.

Czytaj dalej

Dlaczego ekogroszek jest EKO?

Ekogroszek jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla domowego budżetu. Wyselekcjonowany węgiel kamienny, specjalny proces produkcji opału czy innowacyjna technologia kotłów retortowych - co sprawia, że ekogroszek jest EKO?

Czytaj dalej

Co zmieni tzw. ustawa antysmogowa?

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce drastycznie rośnie, wielokrotnie przekraczając dopuszczalne normy. Walkę ze smogiem podjął rząd, uchwalając tzw. ustawę antysmogową. Jakie zmiany czekają użytkowników pieców węglowych?

Czytaj dalej

Na co zwrócić uwagę kupując węgiel?

Wybierając opał na zimę, warto uważnie przyjrzeć się najważniejszym parametrom węgla. Zakup dobrego paliwa – o optymalnej wartości opałowej, niskiej wilgotności i wysokiej czystości, może zapobiec wielu problemom.

Czytaj dalej

Kotły z podajnikiem – czy warto?

Zakup pieca CO do domu to inwestycja na lata. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kocioł podajnikowy, który oferuje bezpieczną eksploatację bez konieczności częstego zaglądania do kotłowni. Jakie inne korzyści niesie za sobą podajnik?

Czytaj dalej

Oszczędne i ekologiczne ogrzewanie ekogroszkiem

Ogrzewanie domu powinno być tanie, wygodne i bezpieczne, stąd coraz więcej gospodarstw domowych stawia na zautomatyzowane kotły na ekogroszek. Jakie korzyści użytkowe i ekologiczne wiążą się z wyborem ekogroszku?

Czytaj dalej

Sposób na wygodne i tanie ogrzewanie

Podstawą komfortowego, wydajnego i bezpiecznego ogrzewania jest właściwy dobór materiałów opałowych. Zakup certyfikowanego paliwa to nie tylko oszczędności dla domowego budżetu, ale również dobry uczynek dla środowiska.

Czytaj dalej
  • Tauron Wydobycie
  • logo pgg2
  • logo pgs

Polityka Prywatności